Год малой Родины Уборочная-2019 "Прямые телефонные линии" Выборы-2019

Ахвяры фашысцкага тэрору

ГОРКАЎСКІ СЕЛЬСАВЕТ

ВЁСКА ВУГЛЫ

Дзядзюля Алена Сямёнаўна, загінула пры бамбёжцы ў 1941.

Ус Андрэй Раманавіч, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1943.

Ус Дар'я Мартынаўна, спалена фашыстамі за сувязь з партызанамі ў 1943.

АГ. ГОРКІ

Бязручка Максім, расстраляны 7.8.1941.

Бязручка Трафім Васільевіч, н. у 1902, арыштаваны фашыстамі ў 1943, далейшы лёс невядомы.

Глінскі Мікалай, н. у 1898, расстраляны 7.8.1941.

Горбаль Уладзімір Мацвеевіч, расстраляны 7.8.1941.

Горбаль Юрый Мацвеевіч, расстраляны 7.8.1941.

Клячын Мацвей Рыгоравіч, н. у 1908, расстраляны 7.8.1941.

Лайка Верамей Фядотавіч, н. у 1904, арыштаваны ў 1943, далейшы лёс невядомы.

Лынькова Геня, яе сястра і дачка, расстраляны 6.8.1941.

Лынькова (Арэнкава) Хана, расстраляна 6.8.1941.

Лынькоў Міхаіл Міхайлавіч, расстраляны 6.8.1941.

Мельнік Барыс Кузьміч, расстраляны 7.8.1941.

Мельнік Станіслаў Мікалаевіч, н. у 1927, загінуў пры бамбёжцы ў 1941 на ст. Дзераўцы Асіповіцкага р-на.

Мельнік Яўхім Гаўрылавіч, н.у 1908, расстраляны 7.8.1941.

Мецька Іван Іосіфавіч, расстраляны 7.8.1941.

Мінчэня Мартын, расстраляны 7.8.1941.

Мінчэня Праскоўя Паўлаўна, н. у 1887, закатавана ў 1944.

Мінько Павел Міхайлавіч, н. у 1901, расстраляны 7.8.1941.

Патоцкі Міхаіл Аляксеевіч, н. у 1908, расстраляны 7.8.1941.

Чарнавушка Анастасія Верамееўна, расстраляна за сувязь з партызанамі ў 1943.

Чарнавушка Максім Піліпавіч, расстраляны 7.8.1941.

Паводле ўспамінаў сведак тых жудасных падзей, расстрэлы былі здзейснены як помста нямецка-фашысцкіх захопнікаў мірнаму насельніцтву. У час руху 121-й стралковай дывізіі праз вёскі Горкі, Рабак у сінягоўскія лясы і балоты чырвонаармейцамі было забіта некалькі гітлераўцаў, у тым ліку 4 афіцэры. Таму 6 – 7 жніўня 1941 г. фашысты расстралялі мірных жыхароў вёсак Горкі, Вярхуціна, Сінягова, Языль.

ВЁСКА ДОБРЫНКА

Амяльчэня Аляксандр Іванавіч, н. у 1904, расстраляны 6.8.1941. у в. Языль.

Амяльчэня Іван Іванавіч, н. у 1901, расстраляны 6.8.1941. у в. Языль.

ВЁСКА ЗАРЭЧНАЕ

Карпук Іван Сцяпанавіч, н.у 1926, расстраляны ў 1942.

ВЁСКА НАВАСЁЛКІ

Багач Андрэй Ігнатавіч, н. у 1872, расстраляны ў 1944.

Бялавы Казімір Казіміравіч, расстраляны ў 1944 за сувязь з партызанамі.

Каўцяк Агата Апанасаўна, н. у 1890, расстраляна ў 1944.

Цагойка Вольга Фёдараўна, н. у. 1924, расстраляна ў 1942.

ВЁСКА ПАСЬКОВА ГОРКА

Мінько Яфімія Раманаўна, закатавана ў 1942.

Рабцава Надзея Данілаўна, н. у 1927, расстраляна ў 1942.

Рухавец Генах, н. у 1925, расстраляны 6.8. 1941.

Рухавец Лейба Шаевіч, н. у 1870, расстраляны 6.8. 1941.

Рухавец Марыя Мацвееўна, н. у 1911, расстраляна 6.8. 1941.

Рухавец Сейна Лейбаўна, н. у 1887, расстраляна 6.8. 1941.

Рухавец Фейгул Янкелеўна, н. у 1887, расстраляна 6.8. 1941.

Рухавец Х'ена, н. у 1923, расстраляна 6.8. 1941.

Рухавец Шая Лейбавіч, н. у 1911, расстраляны 6.8. 1941.

Элькін Саламон Давыдавіч, н. у 1928.

ВЁСКА СЕЛІШЧА

Белазаровіч Рыгор Дзмітрыевіч, н. у 1901, расстраляны ў 1943.

Савіцкі Раман Мікалаевіч, павешаны за сувязь з партызанамі ў 1943.

Соцкі Фёдар Сцяпанавіч, н. у 1913, падпольшчык, закатаваны ў лютым 1943 у г. Старыя Дарогі.

Федарэнка Пётр, падпольшчык з верасня 1941, павешаны ў лютым 1942 у г.Старыя Дарогі.

Цагойка Апанас Міхайлавіч, н. у 1900, павешаны за сувязь з партызанамі ў лютым 1942.

Чэканаў Павел, падпольшчык з верасня 1941, закатаваны ў лютым 1942 у г. Старыя Дарогі.

ВЁСКА СОЛАН

Белая Ганна, н. у 1910, арыштавана за сувязь з партызанамі. Пры спробе ўцячы застрэлена непадалёку ад в. Красналессе.

Дарожка Марцін Дзянісавіч, н. у 1910, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1942 у г. Старыя Дарогі.

Філіпеня Наталля Фёдараўна, расстраляна ў 1942.

ДРАЖНАЎСКІ СЕЛЬСАВЕТ

АГ. ДРАЖНА

Загінулі 13 – 14.07.1943 пры разгроме нямецка-паліцэйскага гарнізона.

Грыневіч Алеся.

Грыневіч Анатоль Вінцэсевіч.

Грыневіч Таццяна Сямёнаўна.

Грыневіч Тэкля.

Дражын Гардзей Ігнатавіч.

Ільяновіч-Шамко Броня Андрэеўна.

Колас Лявон Мікітавіч.

Колас Павел Паўлавіч.

Парахня Алена Пятроўна.

Парахня Альжбета.

Парахня Ніна Пятроўна.

Пятроўская Алеся Пятроўна.

Пятроўская Кацярына Іванаўна.

Пятроўскі Іван Антонавіч.

Субцэльная Ева Максімаўна.

Субцэльная Фёкла.

Шамко Валянціна Аляксандраўна.

Шамко Мікалай Аляксандравіч.

Шамко Тэкля.

Субцэльны Аляксей Паўлавіч, н. у 1920, загінуў 10.10.1941 у канцлагеры.

АГ. ЗАЛУЖЖА

Буяк Мікалай Пятровіч, н. у 1926, вывезены ў Германію, далейшы лёс невядомы.

Герасімовіч Канстанцін Міхайлавіч, н. у 1915, вывезены ў Германію, далейшы лёс невядомы.

Заяц Уладзімір Фёдаравіч, н. у 1924, вывезены ў Германію, далейшы лёс невядомы.

Казлова Кацярына Карнееўна, закатавана ў 1943 у в. Дражна.

Лутаў Яўхім Кірылавіч, расстраляны ў 1941 у в. Залужжа.

Мельнік Адам Трафімавіч, н. у 1925, павешаны ў 1942 у г. Старыя Дарогі.

Мельнік Арцём Мікітавіч, расстраляны ў 1942 у в. Падарэссе.

Мельнік Мірон Пятровіч, расстраляны ў 1942.

Мельнік Наталля Іванаўна, расстраляна ў 1941.

Мельнік Пелагея Арцёмаўна, расстраляна ў 1942 у в. Падарэссе.

Мельнік Таццяна Арцёмаўна, расстраляна ў 1942 у в. Падарэссе.

Мышка Марыя Цімафееўна, н. у 1928, вывезена ў Германію, далейшы лёс невядомы.

Пыза Настасся Кузьмінічна, расстраляна ў 1943.

Рабцава Сцепаніда Свірыдаўна, закатавана ў 1943.

Рабцаў Іван Цімафеевіч, расстраляны ў 1941.

Рабцаў Мікалай, расстраляны ў 1941.

Тураў Ігнат Іванавіч, н. у 1896, вывезены ў Германію, далейшы лёс невядомы.

Цыганкова Кацярына Мінаўна, н. у 1925, вывезена ў Германію, далейшы лёс невядомы.

Цыганкоў Рыгор Пятровіч, закатаваны ў 1942.

Чака Сяргей Кірылавіч, н. у 1924, вывезены ў Германію, далейшы лёс невядомы.

Чарапок Марыя Ігнатаўна, н. у 1926, вывезена ў Германію, далейшы лёс невядомы.

Шчыткавец Ганна Якаўлеўна, спалена ў 1942, у в. Залужжа.

ВЁСКА ЗЯЛЁНАЯ ДУБРОВА

Парахня Уладзімір Іосіфавіч, старшыня калгаса, павешаны ў 1941.

Сташэўскі Якаў Іванавіч, н. у 1890, расстраляны за сувязь з партызанамі 27.3.1942 у г. Старыя Дарогі.

ВЁСКА ПАДАРЭССЕ

Бельчын Марк, расстраляны.

Заяц Мікалай Сяргеевіч, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1943.

Кавалей Адар'я Маркаўна, расстраляна ў 1941.

Казлоў Лука Рыгоравіч, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1943.

Казлоў Сцяпан Рыгоравіч, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1943.

Капітула Андрэй, расстраляны.

Капітула Апанас Андрэевіч, расстраляны.

Майлычка Фёдар Данілавіч, расстраляны ў 1941.

Пінчук Марыя Іванаўна, расстраляна ў 1941.

Сірачоў Міхаіл Савельевіч, расстраляны ў 1941.

Хмялёва Матруна Максімаўна, расстраляна ў студзені 1943.

Хмялёў Рыгор Яўхімавіч, расстраляны ў 1941.

НОВАДАРОЖСКІ СЕЛЬСАВЕТ

ВЁСКА АРЭХАЎКА

Мардусевіч Валянцін Аляксандравіч, н. у 1883, расстраляны ў ліпені 1941.

Ралькевіч Софія Тарасаўна, расстраляна ў 1942.

Расцюшэўскі Іосіф Карпавіч, н. у 1903, расстраляны ў 1943 у г. Старыя Дарогі.

ВЁСКА БОРКІ

Вараноўская Франя, н. у 1914, павешана за сувязь з партызанамі ў 1942 у г. Старыя Дарогі.

Клімаў Сцяпан Лаўрэнавіч, н. у 1923, расстраляны ў 1941 у в. Новыя Дарогі.

Расцюшэўскі Станіслаў, н. у 1920, павешаны за сувязь з партызанамі ў 1943 у г. Старыя Дарогі.

ВЁСКА БУДА

Абакумаў Міхаіл.

Ангерчык Якаў, н. у 1901.

Гутнік Варывон Барысавіч, н. у 1905.

Кірдун Аўдоцця, расстраляна як партызанская маці.

Кірдун Зінаіда, н. у 1926, расстраляна за сувязь з партызанамі.

Краснашчокая Вольга Раманаўна, н. у 1925.

Кушаль Віктар Максімавіч, н. у 1895, павешаны 6.5.1942 г. у г. Старыя Дарогі.

Лубо Аляксандр Андрэевіч, спалены.

Муха Цімафей Малахавіч, н. у 1911, спалены.

Пракопчык Аляксандра.

Пракопчык Яўгенія.

Солушка Канстанцін Трафімавіч, н. у 1905.

ВЁСКА ДУБРАЎСКІЯ ХУТАРЫ

Мікалайчык Цярэнцій Яўсеевіч, расстраляны ў 1941.

ПАСЁЛАК ІВАНАЎКА

Ждановіч Галіна Барысаўна, н. у 1909, расстраляна за сувязь з партызанамі ў 1943.

ВЁСКА КАВАЛІЧЫ

Кароль Усцін Маркавіч, н. у 1901, загінуў у 1943 у канцлагеры Асвенцым.

Шулякоўскі Аляксандр Рыгоравіч, н. у 1898, забіты ў 1943.

АГ. НОВЫЯ ДАРОГІ

Бойка Ігнат Кузьміч, расстраляны ў 1942.

Жукавец Лізавета, падарвалася на міне 24.6.1941.

Шчэрба Андрэй Мікітавіч, н. у 1919, расстраляны ў 1941.

ВЁСКА НОВЫЯ ФАЛІЧЫ

Жукавец Васіль Захаравіч, старшыня калгаса, расстраляны ў 1941.

Малец Павел Мікітавіч, расстраляны ў 1941.

Рухавец Яўхім Барысавіч, расстраляны ў 1941.

АГ. ПАСТАВІЧЫ

Барысевіч Пятро Данілавіч, н. у 1899, расстраляны ў 1941.

Бухал Ганна Васільеўна, н. у 1908, расстраляна ў 1941.

Бухал Іван Сцяпанавіч, н. у 1904, расстраляны ў 1941.

Бухал Лявон ільіч, н. у 1901, расстраляны ў 1942.

Бухал Рыгор Цярэнцьевіч, н. у 1906, расстраляны ў 1941.

Бухал Сямён Тарасавіч (Трафімавіч), н. у 1899, расстраляны ў 1941.

Вісловіч Ганна Раманаўна, н. у 1910, расстраляна ў 1941 у г. Старыя Дарогі.

Грыб Мікіта Сямёнавіч, н. у 1882, расстраляны ў 1941.

Грыб Параска Мікітаўна, н. у 1922, расстраляна ў 1942.

Дзмітрук Адам Якімавіч, н. у 1909, расстраляны ў 1941.

Дзмітрук Андрэй Аўрамавіч, н. у 1916, расстраляны ў 1941.

Дзмітрук Васіль Ігнатавіч, н. у 1919, расстраляны ў 1941.

Дзмітрук Васіль Сяргеевіч, н. у 1922, расстраляны ў 1941.

Дзмітрук Емяльян Ігнатавіч, н. у 1916, расстраляны ў 1941.

Дзмітрук Надзея Якімаўна, н. у 1912, расстраляна ў 1941.

Дзмітрук Сідар Іванавіч, н. у 1900, расстраляны ў 1941.

Дзмітрук Сяргей Фёдаравіч, н. у 1893, расстраляны ў 1941.

Дзмітрук Фёдар Рыгоравіч, н. у 1862, расстраляны ў 1941.

Жукавец Валянціна Ільінічна, н. у 1913, расстраляна ў 1942.

Жукавец Ілья Пятровіч, н. у 1906, расстраляны ў 1942.

Жукавец Кацярына Ільінічна, н. у 1905, расстраляна ў 1942.

Жукавец Праскоўя Сцяпанаўна, н. у 1907, расстраляна ў 1942.

Міхалькевіч Рыгор Навумавіч, н. у 1902, расстраляны ў 1941.

Тара Іосіф Іванавіч, н. у 1921, расстраляны ў 1941 у г. Бабруйску.

Тара Кірэй Іванавіч, н. у 1919, расстраляны ў 1941 у г. Бабруйску.

Тара Лявон Ільіч, н. у 1900, расстраляны ў 1942.

Тара Марыя Парфёнаўна, н. у 1906, расстраляна ў 1942.

Тара Міхаіл Лявонавіч, н. у 1935, расстраляны ў 1942.

Ханевіч Алена Сцяпанаўна, н. у 1916, расстраляна ў 1942.

Ханевіч Аляксандра Сямёнаўна, н. у 1936, расстраляна ў 1942.

Ханевіч Сямён Фёдаравіч, н. у 1918, расстраляны ў 1942.

Ханевіч Фёдар Флоравіч, н. у 1922, расстраляны ў 1942.

Ханевіч Флор Сцяпанавіч, н. у 1898, расстраляны ў 1942.

Чуміла Аляксандра Васільеўна, н. у 1922, расстраляна ў 1942.

Чуміла Арына, н. у 1900, расстраляна ў 1942.

Чуміла Васіль Севасцьянавіч, н. у 1898, расстраляны ў 1942.

Чуміла Іван Васільевіч, н. у 1926, расстраляны ў 1942.

ВЁСКА РАВАНЬ

Булыга Таццяна Самуілаўна, расстраляна ў 1944.

Дамарад Сямён Аксёнавіч, н. у 1903, расстраляны ў 1942 у г. Старыя Дарогі.

Дарожка Мікалай Самуілавіч, расстраляны ў 1943.

Крыц Аляксандр Антонавіч, н. у 1924, расстраляны ў 1941.

Мецька Аляксандр Канстанцінавіч, н. у 1924, расстраляны ў 1941 у в. Паставічы.

Мецька Віктар Канстанцінавіч, н. у 1902, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1944.

Муравіцкі Антон Флоравіч, н. у 1902, расстраляны 19.8.1941.

Радкевіч Аляксей Аляксандравіч, н. у 1902, расстраляны ў 1943 у г. Старыя Дарогі.

ВЁСКА СТАРЫЯ ФАЛІЧЫ

Жлобіч Кірэй, расстраляны ў 1941.

Лапанік Павел Варывонавіч, расстраляны ў 1942 у в. Новыя Фалічы.

Малец Павел Мікітавіч, расстраляны ў 1942 у в. Новыя Фалічы.

Нічыпаровіч Аркадзь Пятровіч, расстраляны ў 1941.

ВЁСКА СЛЫНЬ

Гардзіевіч Іосіф Эдуардавіч, н. у 1918, расстраляны ў 1941 у в. Паставічы.

ПАЛАЖЭВІЦКІ СЕЛЬСАВЕТ

ВЁСКА БАРАНАВА

Мемус Варвара Навумаўна, н. у 1905, павешана за сувязь з партызанамі ў 1942 у г. Старыя Дарогі.

Мемус Міхаіл Цярэнцьевіч, н. у 1898, павешаны за сувязь з партызанамі ў 1942 у г. Старыя Дарогі.

Мемус Сцяпан Якімавіч, н. у 1926, павешаны за сувязь з партызанамі ў 1942 у г. Старыя Дарогі.

Розум Аляксей Фядотавіч, н. у 1913, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1944 у г. Старыя Дарогі.

Чачуха Наталля Кандратаўна, н. у 1910, расстраляна ў 1942 у г. Старыя Дарогі.

Чачуха Фёдар Пятровіч, н. у 1920, арыштаваны ў 1944, далейшы лёс навядомы.

ВЁСКА БАРБЭРАЎКА

Грамыка Іван Мінавіч, расстраляны ў 1941 у в. Палажэвічы.

Калеснік Макар Мацвеевіч, н. у 1903, расстраляны ў 1944 у в. Палажэвічы.

Мачульскі Мікалай Васільевіч, н. у 1920, расстраляны ў 1943 у в. Крываносы.

Нямковіч Рыгор Аляксандравіч, н. у 1915, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1943 у г. п. Глуск.

Чэрняк Юліан Сцяпанавіч, н. у 1903, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1944 у г. Старыя Дарогі.

ВЁСКА БУДЗЕНІЧЫ

Пархімовіч Аляксей Лявонавіч, н. у 1910, закатаваны ў канцлагеры Масюкоўшчына (каля Мінска).

Ракавец Міхаіл Мікітавіч, н. у 1912, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1943 у г. п. Глуск.

ВЁСКА ГЛЯДАВІЧЫ

Аўчыннік Фёдар Прохаравіч, н. у 1909, закатаваны ў 1943.

Вайкевіч Канстанцін Рыгоравіч, н. у 1908, расстраляны ў 1941.

Розум Захар Лук’янавіч, расстраляны ў 1941 у г. Старыя Дарогі.

Сойка Васіль Апанасавіч, закатаваны ў 1941.

ВЁСКА КРЫВАНОСЫ

Арцімовіч Мацвей Емяльянавіч, н. у 1920, загінуў пры бамбёжцы ў 1944.

Арцімовіч Пётр Данілавіч, н. у 1912, расстраляны ў 1942.

Арцімовіч Пётр Данілавіч, н. у 1918, расстраляны ў 1941.

Мачульская Таццяна Іванаўна, н. у 1923, загінула пры бамбёжцы ў 1944 у г. Бабруйск.

Млынарчык Марыя Адамаўна, загінула ў час блакады ў г. Ленінград.

Пархімовіч Пётр Іванавіч, н. у 1896, расстраляны ў 1943.

Ракавец Антон Фёдаравіч, н. у 1901, расстраляны ў 1941.

Русаковіч Міхаіл Пятровіч, н. у 1918, закатаваны ў 1941.

ВЁСКА МЕЖЫЛЕССЕ

Анціховіч Рыгор Лявонавіч, н. у 1913, расстраляны ў 1943.

Васілеўская Ганна Яўхімаўна, расстраляна за сувязь з партызанамі ў 1944.

Васілеўскі Даніла Кузьміч, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1944.

Парахневіч Карней, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1943.

Парахневіч Марыя, расстраляна за сувязь з партызанамі ў 1943.

Сялюк Іван Мікітавіч, н. у 1915, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1943.

Юрэвіч Павел Іосіфавіч, расстраляны у 1942.

АГ. ПРУСЫ

Бода Дзмітрый Міхайлавіч, н. у 1888, расстраляны ў 1942.

Бода Пётр Яўхімавіч, н. у 1896, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1942 у г. п. Глуск.

Братчэня Ганна Пракопаўна, н. у 1916, павешана фашыстамі ў 1941 у г. п. Глуск.

Братчэня Іван Гаўрылавіч, н. у 1922, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1943.

Братчэня Фёдар Пятровіч, н. у 1912, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1944 у г. Старыя Дарогі.

Братчэня Ціхан Антонавіч, н. у 1908, расстраляны за сувязь з партызанамі ў сакавіку 1944 у г. Старыя Дарогі.

Заяц Марыя Патапаўна, н. у 1920, расстраляна ў 1942 у г. п. Глуск.

Ласоцкі Якаў Гардзеевіч, расстраляны ў 1942 у г. п. Глуск.

Пешчур Дзям’ян Рыгоравіч, н. у 1926, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1943 у в. Прусы.

Розум Кузьма Цярэнцьевіч, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1942 у в. Прусы.

Розум Марцін Іванавіч, н. у 1901, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1942 у г. п. Глуск.

Розум Міхаіл Лявонавіч, н. у 1897, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1942 у в. Прусы.

Розум Рыгор Іванавіч, расстраляны 1942 у в. Прусы.

Усік Антон Сцяпанавіч, н. у 1897, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1942 у в. Прусы.

Усік Васіль Яўцехавіч, н. у 1915, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1944.

Усік Рыгор Цітавіч, н. у 1903, расстраляны ў 1942.

Чачуха Іосіф Паўлавіч, н. у 1904, расстраляны 18.1.1942 у в. Прусы.

ВЁСКА ПЯТРОВІЧЫ

Дзешкавец Антон Піліпавіч, н. у 1905, расстраляны ў 1941.

Сялюк Мікалай Фядосавіч, н. у 1925, расстраляны ў 1941 у в. Палажэвічы.

ВЁСКА СТРАЖЫ

Пархімовіч Прохар Гаўрылавіч, загінуў у 1941 пры бамбёжцы.

Пархімовіч Рыгор Гаўрылавіч, н. у 1902, загінуў у 1941 пры бамбёжцы.

ВЁСКА ШЧЫТЫ

Рабкевіч Станіслаў, н. у 1916, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1942.

ПАСЕЦКІ СЕЛЬСАВЕТ

ВЁСКА ГАСЦІНО

Лазука Фёдар Пятровіч, н. у 1906, расстраляны за сувязь з партызанамі.

Мядзвецкая Марыя Іванаўна, н. у 1902, расстраляна за сувязь з партызанамі ў 1943.

Петрушэня Ўладзімір Іванавіч, н. у 1928, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1944.

Розум Агапа Якімаўна, н. у 1898, расстраляна ў 1944.

Сінягуб Мітрафан Дзянісавіч, н. у 1906, расстраляны ў 1941.

Шэшка Алена Апанасаўна, н. у 1917, расстраляна за сувязь з партызанамі ў 1944.

Шэшка Андрэй Раманавіч, н. у 1906, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1944.

Шэшка Антон Раманавіч, н. у 1910, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1944.

Шэшка Варвара Кузьмінічна, н. у 1906, расстраляна ў 1941 у г. Старыя Дарогі.

Шэшка Дарья Піліпаўна, н. у 1893, расстраляна ў 1944 у г. Бабруйск.

Шэшка Кацярына Іосіфаўна, н. у 1910, расстраляна за сувязь з партызанамі ў 1942.

Шэшка Мікалай Мінавіч, н. у 1924, вывезены ў Германію, дзе і загінуў.

Шэшка Раман Андрэевіч, н. у 1928, расстраляны ў 1942.

Шэшка Сцяпан Якімавіч, н. у 1893, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1943.

АГ. ПАСЕКА

Астрэйка Марыя Іванаўна, н. у 1897, расстраляна за сувязь з партызанамі ў 1943.

Жаўрыд Матрона Маісееўна, н. у 1914, расстраляна за сувязь з партызанамі ў 1943.

Жукавец Мікалай Захаравіч, н. у 1903, старшыня калгаса, расстраляны ў 1941.

Караленя Аўдоцця Мікітаўна, н. у 1905, расстраляна за сувязь з партызанамі ў 1943.

Караленя Вольга Паўлаўна, н. у 1920, расстраляна за сувязь з партызанамі ў 1943.

Караленя Ігнат Самуілавіч, н. у 1882, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1943.

Каралена Кацярына Піліпаўна, н. у 1902, расстраляна за сувязь з партызанамі ў 1943.

Караленя Мікалай Мікітавіч, н. у 1922, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1943.

Караленя Наталля Данілаўна, н. у 1918, расстраляна за сувязь з партызанамі ў 1944.

Караленя Яўхім Мацвеевіч, н. у 1894, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1944.

Ключэня Пётр, расстраляны ў 1943.

Рудніцкая Валянціна Нічыпараўна, н. у 1915, расстраляна за сувязь з партызанамі ў 1943.

Сакава Аксення Еўдакімаўна, н. у 1880, расстраляна ў 1943.

Сакава Ганна Трафімаўна, н. у 1940, расстраляна ў 1943.

Сакава Надзея Трафімаўна, н. у 1927, расстраляна за сувязь з партызанамі ў 1943.

Усеня Пётр Фёдаравіч, н. у 1917, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1943.

Усеня Рыгор Антонавіч, н. у 1906, падпольшчык, расстраляны ў снежні 1942 паблізу в. Пасека.

Усеня Якаў Паўлавіч, расстраляны ў 1942.

ВЁСКА РУБЕЖЫ

11 сакавіка 1943 г. в. Рубежы была поўнасцю спалена за непадпарадкаванне акупацыйным уладам большай часткі яе жыхароў і масавыя ўцёкі іх у лес да партызан.

Варажбіт Павел Емяльянаваіч, н. у 1880, расстраляны ў 1943.

Калеснік Варвара Антонаўна, н. у 1890, расстраляна ў 1943.

Рубчэня Павел Сідаравіч, н. у 1880, расстраляны ў 1943.

Санкевіч Агапа Сямёнаўна, н. у 1902, расстраляна ў 1943.

Санкевіч Аляксей Сяргеевіч, н. у 1896, расстраляны ў 1943.

Санкевіч Андрэй Міхайлавіч, н. у 1894, расстраляны ў 1943.

Санкевіч Аўдоцця Ігнатаўна, н. у 1906, расстраляна ў 1943.

Санкевіч Варвара Майсееўна, н. у 1869, расстраляна ў 1943.

Санкевіч Васіль Данілавіч, н. у 1902, расстраляны ў 1943.

Санкевіч Вольга Майсееўна, н. у 1908, расстраляна ў 1943.

Санкевіч Ганна Фёдараўна, н. у 1890, расстраляна ў 1943.

Санкевіч Домна Мікітаўна, н. у 1900, расстраляна ў 1944.

Санкевіч Зінаіда Трафімаўна, н. у 1890, расстраляна ў 1943.

Санкевіч Кірэй Ігнатавіч, н. у 1890, расстраляны ў 1943.

Санкевіч Малання Трафімаўна, н. у 1885, расстраляна ў 1943.

Санкевіч Марыя Аляксандраўна, расстраляна ў 1943.

Санкевіч Марыя Андрэеўна, н. у 1922, расстраляна ў 1943.

Санкевіч Марыя Максімаўна, н. у 1895, расстраляна ў 1943.

Санкевіч Мікалай Андрэеевіч, н. у 1904, расстраляны ў 1943.

Санкевіч Мікалай Іосіфавіч, н. у 1888, расстраляны ў 1943.

Санкевіч Мікалай Іосіфавіч, н. у 1920, расстраляны ў 1943.

Санкевіч Мікалай Харытонавіч, н. у 1906, расстраляны ў 1942.

Санкевіч Міхаіл Васільевіч, н. у 1923, расстраляны ў 1943.

Санкевіч Надзея Ільінічна, н. у 1923, расстраляна ў 1943.

Санкевіч Настасся Сямёнаўна, н. у 1921, расстраляна ў 1942.

Санкевіч Ніна Паўлаўна, н. у 1938, расстраляна ў 1943.

Санкевіч Ніна Сцяпанаўна, н. у 1902, расстраляна ў 1943.

Санкевіч Павел Андрэевіч, н. у 1902, расстраляны ў 1943.

Санкевіч Павел Іосіфавіч, н. у 1894, расстраляны ў 1943.

Санкевіч Павел Васільевіч, н. у 1900, расстраляны ў 1943.

Санкевіч Павел Трафімавіч, н. у 1891, расстраляны ў 1943.

Санкевіч Параска Маісееўна, н. у 1919, расстраляна ў 1943.

Санкевіч Параска Міхайлаўна, н. у 1919, расстраляна ў 1943.

Санкевіч Рыгор Андрэевіч, н. у 1924, расстраляны ў 1943.

Санкевіч Сцяпан Яфімавіч, н. у 1900, расстраляны ў 1943.

Санкевіч Таццяна Мікалаеўна, н. у 1908, расстраляна ў 1943.

Шэшка Мікалай Кузьміч, н. у 1920, расстраляны ў 1943.

ВЁСКА РУХАВА

Ключэня Аляксей Рыгоравіч, н. у 1894, расстраляны ў 1943.

Ключэня Антон Трафімавіч, н. у 1898, расстраляны ў 1942.

Марціновіч Андрэй Міронавіч, н. у 1922, расстраляны ў 1943 у в. Пасека.

Марціновіч Уладзімір Іванавіч, н. у 1930, расстраляны ў 1944.

Пілюк Рыгор Мікалаевіч, н. у 1920, расстраляны ў 1943.

Пілюк Рыпіна Фёдараўна, н. у 1878, расстраляна ў 1944.

Пілюк Ціт Мікітавіч, н. у 1894, расстраляны ў 1942.

Русаковіч Іван Герасімавіч, н. у 1920, расстраляны ў 1942.

Русаковіч Іосіф Навумавіч, н. у 1878, расстраляны ў 1944.

Русаковіч Марыя Ігнатаўна, н. у 1920, расстраляна ў 1941.

Сойка Ўладзімір Фёдаравіч, н. у 1938, расстраляны ў 1943.

АГ. СІНЯГОВА

Бабкоўскі Антон Самуілавіч, н. у 1915, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1943.

Гутнік Аляксей Міронавіч, н. у 1900, расстраляны ў 1943.

Даўгучыц Валянціна Міхайлаўна, н. у 1936, расстраляна ў 1943 у г. Старыя Дарогі.

Даўгучыц Ганна Майсееўна, н. у 1874, расстраляна за сувязь з партызанамі ў 1943 у г. Старыя Дарогі.

Даўгучыц Міхаіл Міхайлавіч, н. у 1934, расстраляны ў 1944 у г. Старыя Дарогі.

Даўгучыц Міхаіл Паўлавіч, н. у 1909, расстраляны ў 1943.

Даўгучыц Фёдар Міхайлавіч, н. у 1938, расстраляны ў 1944 у г. Старыя Дарогі.

Жартун Іван Яўхімавіч, н. у 1901, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1942.

Ляхавец Антон Паўлавіч, н. у 1901, расстраляны ў 1943.

Ляхавец Ганна Пракопаўна, н. у 1910, расстраляна за сувязь з партызанамі ў 1943.

Ляхавец Павел Рыгоравіч, н. у 1907, партызан, расстраляны ў 1943 у г. Старыя Дарогі.

Ляхавец Рыгор Мікалаевіч, н. у 1884, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1943.

Петрушеня Аляксей Ісакавіч, н. у 1881, расстраляны ў 1941.

Петрушеня Андрэй Рыгоравіч, н. у 1909, расстраляны ў 1943 у г. Старыя Дарогі.

Петрушеня Вольга Цітаўна, н. у 1928, расстраляна за сувязь з партызанамі ў 1943.

Петрушеня Дзмітрый Дзмітрыевіч, н. у 1925, расстраляны ў 1943.

Петрушеня Мікалай Герасімавіч, н. у 1921, расстраляны ў 1941 у г. Старыя Дарогі.

Петрушеня Мікалай Іванавіч, н. у 1939, расстраляны ў 1943.

Петрушеня Мікалай Рыгоравіч, н. у 1939, расстраляны ў 1944.

Петрушеня Настасся Фёдараўна, н. у 1893, расстраляна ў 1943.

Петрушеня Павел Кузьміч, н. у 1924, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1942.

Петрушеня Праскоўя Сцяпанаўна, н. у 1910, расстраляна ў 1943.

Петрушеня Рыгор Цімафеевіч, н. у 1912, расстраляны ў 1941 у г. Старыя Дарогі.

Петрушеня Сцяпан Цімафеевіч, н. у 1902, расстраляны ў 1941 у г. Старыя Дарогі.

Райзенсон Бася, н. у 1892.

Райзенсон Бэрка Іцкавіч, н. у 1932.

Райзенсон Вікторыя Іцкаўна, н. у 1930.

Райзенсон Іцка, н. у 1891.

Райзенсон Хая Іцкаўна, н. у 1928.

Раманчук Агапа Лаўрэнцьеўна, н. у 1910, расстраляна ў 1943.

Рубчэня Савелій Мікалаевіч, н. у 1922, расстраляны ў 1941 у г. Старыя Дарогі.

Рудзеня Надзея Лаўрэнцьеўна, н. у 1923, расстраляна ў 1943.

Семянчэня Агафія Рыгораўна, н. у 1896, расстраляна ў 1943.

Семянчэня Антон Міхайлавіч, н. у 1898, расстраляны ў 1943.

Семянчэня Аркадзь Пятровіч, н. у 1923, расстраляны ў 1942 у г. Старыя Дарогі.

Семянчэня Вольга Ігнатаўна, н. у 1928, расстраляна ў 1944.

Семянчэня Вольга Нічыпараўна, н. у 1907, расстраляна ў 1942 у г. Старыя Дарогі.

Семянчэня Вольга Сямёнаўна, н. у 1919, расстраляна ў 1944.

Семянчэня Зінаіда Паўлаўна, н. у 1939, расстраляна ў 1944.

Семянчэня Маісей Васільевіч, н. у 1882, расстраляны ў 1943.

Семянчэня Пётр Фёдаравіч, н. у 1900, расстраляны ў 1941 у г. Старыя Дарогі.

Семянчэня Пётр Цімафеевіч, н. у 1896, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1943.

Турэц Іван Антонавіч, н. у 1927, расстраляны ў 1943.

Турэц Фёдар Лявонавіч, н. у 1936, расстраляны ў 1944 у г. Старыя Дарогі.

Усеня Тарас Фёдаравіч, н. у 1886, расстраляны ў 1943.

Усеня Таццяна Самуілаўна, н. у 1922, расстраляна ў 1944 у в. Равань.

Шаранда Ілья Сцяпанавіч, н. у 1884, расстраляны ў 1942.

Шаранда Павел Сцяпанавіч, н. у 1899, расстраляны ў 1944.

Шуманскі Аляксей Аляксеевіч, н. у 1910, расстраляны ў 1943.

Шчарбачэня Настасся Фамінічна, н. у 1883, расстраляна ў 1943.

Шчарбачэня Павел Апанасавіч, н. у 1910, расстраляны ў 1943.

ВЁСКА ШУШАРАЎКА

Булынка Адэльфіна Адольфаўна, н. у 1906, расстраляна ў 1942.

Булынка Анатоль Мікалаевіч, н. у 1940, расстраляны ў 1942.

Булынка Юлія Мікалаеўна, н. у 1938, расстраляна ў 1942.

Шухоўская Паліна Мікалаеўна, н. у 1903, расстраляна ў 1943.

Шухоўская (імя невядома) Сцяпанаўна, н. у 1938, расстраляна ў 1943.

СТАРАДАРОЖСКІ СЕЛЬСАВЕТ

ВЁСКА АЛЯКСАНДРАЎКА

Александрова Аўдоцця Емяльянаўна, расстраляна ў 1942 у канцлагеры, г. Бабруйск.

Александрова Пелагея Фёдараўна, расстраляна ў студзені 1942 у канцлагеры, г. Бабруйск.

Александроў Барыс Яфімавіч, арыштаваны ў 1942, далейшы лёс невядомы.

Александроў Герасім Сафронавіч, расстраляны ў 1942 у канцлагеры, г. Бабруйск.

Александроў Міхаіл Емяльянавіч, расстраляны ў 1942 у канцлагеры, г. Бабруйск.

Александроў Рыгор Іванавіч, арыштаваны ў 1942, далейшы лёс невядомы.

Александроў Сцяпан Фядосавіч, арыштаваны ў студзені 1942, далейшы лёс невядомы.

Александроў Сяргей Пракопавіч, расстраляны ў канцлагеры, г. Бабруйск.

Александроў Тарас Мацвеевіч, расстраляны ў студзені 1942.

Емяльянава Пелагея Карнееўна, вывезена ў 1942 у Германію, дзе і загінула.

Жукавец Захар, расстраляны ў студзені 1942 у канцлагеры, г. Бабруйск.

Жукавец Кацярына Ціханаўна, расстраляна ў студзені 1942 у канцлагеры, г. Бабруйск.

Колас Васіль Цярэнцьевіч, арыштаваны ў 1942, далейшы лёс невядомы.

Колас Ілья Іосіфавіч, арыштаваны ў 1942, далейшы лёс невядомы.

Русаковіч Вікенцій Мендзялеевіч, расстраляны ў студзені 1942 у канцлагеры, г. Бабруйск.

ВЁСКА ДУБНОЕ

Грынявецкая Ганна Антонаўна, расстраляня ў 1943.

ВЁСКА КАРМАЗЫ

Жалдак Ганна Мікалаеўна, вывезена ў 1943 у Германію, дзе і загінула.

Клюбко Рыгор Антонавіч, н. у 1902, павешаны ў 1942.

ВЁСКА ЛАГІ

Былінскі Міхаіл Міхайлавіч, расстраляны ў 1942.

Емяльянаў Павел Парфенавіч, н. у 1922, расстраляны ў 1942.

Ліневіч Вольга Аляксандраўна, н. у 1921, падпольшчыца, расстраляна ў 1942.

Рудкоўскі Аляксандр Ануфрыевіч, расстраляны ў 1942.

Рудкоўскі Антон Ануфрыевіч, расстраляны ў студзені 1942 у канцлагеры, г. Бабруйск.

ВЁСКА МАКАРЫЧЫ

Астрэйка Павел, н. у 1909, закатаваны ў 1942 у г. Старыя Дарогі.

Емяльянава Алеся Карпаўна, н. у 1918, расстраляна ў 1943.

Емяльянаў Аляксей Паўлавіч, расстраляны ў 1942.

Жукавец Васіль Рыгоравіч, н. у 1922, расстраляны ў чэрвені 1944.

Жукавец Вольга Рыгораўна, н. у 1925, вывезена ў Германію, дзе і загінула.

Жукавец Ганна Рыгораўна, н. у 1930, расстраляна.

Жукавец Кацярына Рыгораўна, н. у 1927, вывезена ў Германію, далейшы лёс невядомы.

Жукавец Рыгор Паўлавіч, н. у 1910, расстраляны ў 1942 у г. Старыя Дарогі.

Жукавец Сямён Самусевіч, н. у 1902, расстраляны ў красавіку 1942 у г. Старыя Дарогі.

Казлоў Павел, расстраляны ў 1942.

Лосік Арына Раманаўна, н. у 1901, расстраляна ў 1942.

Лосік Васіль Паўлавіч, н. у 1910, расстраляны ў 1942.

Лосік Пётр Піліпавіч, н. у 1930, расстраляны ў 1942.

Несцяровіч Пётр Мікітавіч, н. у 1921, расстраляны ў 1941.

Патапеня Аляксей Іванавіч, н. у 1910, закатаваны ў 1942 у г. Старыя Дарогі.

Патапеня Васіль Мікітавіч, расстраляны ў 1941.

Патапеня Іван Дзям’янавіч, закатаваны ў 1942 у г. Старыя Дарогі.

Патапеня Кірыла Іванавіч, н. у 1925, закатаваны ў 1942 у г. Старыя Дарогі.

Патапеня Пётр Піліпавіч, н. у 1930, расстраляны ў 1941.

Праташчык Сямён Піліпавіч, н. у 1905, расстраляны ў 1941.

ВЁСКА НОВІНЫ

Гутнік Кузьма Цярэнцьевіч, н. у 1903, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1943 у г. Бабруйск.

Філіпеня Антон Апанасавіч, н. у 1910, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1943 у г. Бабруйск.

ВЁСКА ОРШАЛЬ

Дамарад Макар Сілавіч, н. у 1898, вывезены ў 1942 у Германію, дзе і загінуў.

Дамарад Пётр Варывонавіч, н. у 1904, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1942.

ВЁСКА СЛАБОДКА

Балоцька Зіноўя Елісееўна, н. у 1880, расстраляна ў лютым 1943.

Балоцька Іван Карнеевіч, вывезены ў 1942 у Германію, далейшы лёс невядомы.

Буцько Аляксандр Канстанцінавіч, н. у 1928, загінуў у 1944.

Гутнік Васіль Дзянісавіч, н. у 1903, расстраляны ў лютым 1943.

Гутнік Варвара Іоўна, н. у 1904, расстраляна ў лютым 1943.

Гутнік Гаўрыла Кандратавіч, вывезены ў 1942 у Германію, далейшы лёс невядомы.

Гутнік Дзяніс Міронавіч, н. у 1903, расстраляны ў лютым 1943.

Гутнік Кузьма Цярэнцьевіч, н. у 1891, расстраляны ў лютым 1943.

Гутнік Тарас Фёдаравіч, н. у 1903, расстраляны ў лютым 1943.

Дубік Васіль Фёдаравіч, н. у 1924, расстраляны ў лютым 1943.

Дубік Зіноўя Рыгораўна, н. у 1900, расстраляна ў лютым 1943.

Дубік Мікалай Ігнатавіч, н. у 1910, расстраляны ў лютым 1943.

Дубік Настасся Сцяпанаўна, н. у 1923, расстраляна ў лютым 1943.

Дубік Праскоўя Ігнатаўна, н. у 1901, расстраляна ў лютым 1943.

Дубік Фёдар Анісімавіч, н. у 1901, расстраляны ў лютым 1943.

Дубік Фёдар Ігнатавіч, н. у 1885, расстраляны ў лютым 1943.

Жукавец Аляксандр Сідаравіч, н. у 1932, расстраляны ў лютым 1943.

Жукавец Антон Апанасавіч, н. у 1881, расстраляны ў лютым 1943.

Жукавец Варвара Іоўна, н. у 1902, расстраляна ў лютым 1943.

Жукавец Варвара Якаўлеўна, н. у 1907, расстраляна ў лютым 1943.

Жукавец Вера, н. у 1907, расстраляна ў лютым 1943.

Жукавец Вольга Рыгораўна, н. у 1906, вывезена ў Германію, далейшы лёс невядомы.

Жукавец Ганна Нічыпараўна, н. у 1882, расстраляна ў лютым 1943.

Жукавец Даніла Антонавіч, н. у 1923, расстраляны ў лютым 1943.

Жукавец Емяльян Аляксеевіч, н. у 1895, расстраляны ў лютым 1943.

Жукавец Іван Пятровіч, н. у 1890, расстраляны ў лютым 1943.

Жукавец Кузьма Ерамеевіч, н. у 1897, расстраляны ў лютым 1943.

Жукавец Кузьма Фаміч, вывезены ў Германію, дзе і загінуў.

Жукавец Марфа Міхайлаўна, н. у 1906, расстраляна ў лютым 1943.

Жукавец Марыя Аляксееўна, н. у 1923, расстраляна ў лютым 1943.

Жукавец Праскоўя, н. у 1880, расстраляна ў лютым 1943.

Жукавец Радзівон Іванавіч, н. у 1885, расстраляны ў лютым 1943.

Жукавец Фёдар Емяльянавіч, н. у 1932, расстраляны ў 1941.

Жукавец Хаўроння Іоўна, н. у 1907, расстраляна ў лютым 1943.

АГ. СТАРЫЯ ДАРОГІ

Дубік Якаў Іванавіч, вывезены ў Германію ў 1943, далейшы лёс невядомы.

Емяльянаў Васіль Лазаравіч, вывезены ў Германію ў 1943, далейшы лёс невядомы.

Емяльянаў Іван Яўціхіевіч, вывезены ў Германію ў 1942, дзе і загінуў.

Емяльянаў Савелій, партызанскі сувязны, расстраляны ў 1943 у г. Старыя Дарогі.

Жукавец Ульяна Нічыпараўна, расстраляна за сувязь з партызанамі ў 1943 у г. Старыя Дарогі.

Лапанік Ева Міхайлаўна, н. у 1925, вывезена ў Германію ў 1942, далейшы лёс невядомы.

Шчэрба Пелагея Іванаўна, н. у 1905, расстраляна ў студзені 1942.

ВЁСКА СТАРЫЯ ІСАЕВІЧЫ

Скарабагаты Пётр Іванавіч, н. у 1885, расстраляны ў 1943.

ГОРАД СТАРЫЯ ДАРОГІ

Бабакова Софія Іванаўна, падпольшчыца, партызанка, павешана 22.10.1942.

Бірук Георгій Іванавіч, н. у 1925, расстраляны за сувязь з партызанамі 17.5.1944 у канцлагеры, г. Бабруйск.

Бірук Іван Майсеевіч, н. у 1897, расстраляны за сувязь з партызанамі 17.5.1944 у канцлагеры, г. Бабруйск.

Бірук Марыя Сцяпанаўна, н. у 1907, расстраляна за сувязь з партызанамі 17.5.1944 у канцлагеры, г. Бабруйск.

Броннікава Валянціна Іванаўна, н. у 1906, расстраляна за сувязь з партызанамі ў маі 1944.

Броннікава Валянціна Іванаўна ўступіла ў барацьбу з ворагам, працуючы ў раённай бальніцы медсястрой пад кіраўніцтвам галоўнага ўрача, будучага арганізатара і камандзіра партызанскай брыгады А. І. Шубы ў лістападзе 1941 г. Валянціна Броннікава была смелай, адважнай і вынаходлівай падпольшчыцай, мела вялікую сілу волі, таму ёй даручалі самыя адказныя заданні. Яна часта хадзіла на сувязь з партызанамі на хутар Мяцішчава, насіла партызанам медыкаменты, перавязачныя матэрыялы, ад партызан прыносіла заданні для падпольшчыкаў.

Працуючы ў бальніцы, вяла агітацыйную работу сярод хворых, большасць з якіх пасля выздараўлення папаўнялі партызанскія атрады. Выкупіла з нямецкага палону Пятра Лявонцьева, які потым стаў камандзірам партызанскага атрада № 5 100-й брыгады імя С. М. Кірава.

У 1942 г. падпольшчыкі г. Старыя Дарогі сабралі больш за пяць тысяч рублёў і шмат аблігацый на выпуск танкавай калоны. Сабраныя сродкі перадаць у партызанскі атрад было даручана Валянціне Броннікавай. Яна выканала даручэнне, аднак, вяртаючыся дадому, трапіла ў засаду. Пасля катаванняў яна была расстраляна, але не выдала ворагу сваіх сяброў. М. Белы

Гарашчэня Сцяпан Якаўлевіч, н. у 1896, расстраляны ў 1943.

Еўдачкоў Фёдар Сцяпанавіч, н. у 1902, закатаваны за сувязь з партызанамі ў лютым 1942.

Жукавец, дзяўчынка 8 гадоў, сілком адабрана ад маці, якую фашысты вывезлі ў Германію, і адпраўлена ў г. Бабруйск, дзе ў яе бралі кроў для нямецкіх салдат, там і памерла.

Каралёва Ганна Васільеўна, падпольшчыца, партызанка, павешана 22.10.1942.

Кумагер Мікалай Мікалаевіч, н. у 1909, расстраляны ў 1943.

Кунтыш Пётр Ігнатавіч, расстраляны ў снежні 1941.

Лапіцкая Ніна, расстраляна за сувязь з партызанамі ў маі 1944.

Лубінская Ганна Васільеўна, н. у 1904, расстраляна ў чэрвені 1944.

Лубінская Канстанціна Валянцінаўна, н. у 1927, расстраляна ў чэрвені 1944.

Лялькіна Фёкла Андрэеўна, н. у 1879, расстраляна за сувязь з партызанамі ў красавіку 1944.

Навуменка А., падпольшчык, закатаваны ў канцы 1942.

Праабражэнскі Вадзім Мікалаевіч, н. у 1917, падпольшчык, партызан, расстраляны ў лютым 1944.

Сакавец Іван Гаўрылавіч, н. у 1914, падпольшчык, расстраляны ў 1941.

Самусеў Уладзімір, расстраляны ў студзені 1941.

Сірэнка Мікалай Сцяпанавіч, расстраляны.

Спіцын Аляксей Паўлавіч, н. у 1915, падпольшчык, партызан, загінуў у 1944.

Сунцэвіч Дамінік Раманавіч, н. у 1926, партызанскі сувязны, расстраляны 12.1.1943.

* * *

Расстраляны:

Альпяровіч Майсей и жонка.

Альчуль Мар’яся.

Альчуль Меер, жонка і 3 унукаў.

Альчуль Шмул і 5 членаў сям’і.

Астроўскі Мордух, жонка і 2 дзяцей.

Баас Давыд і 4 члены сям’і.

Бернштэйн Абрам і жонка.

Бернштэйн Зэлда.

Бернштэйн Саламон і жонка.

Бернштэйн Хаім і 4 члены сям’і.

Браткоўскі Нахім, жонка і 5 дзяцей.

Браткоўскі Шлёма і 4 члены сям’і.

Букенгольц Гіляр Абрамовіч, н. у 1902.

Букенгольц Нахама Шмуйлаўна, н. у 1906.

Вайнштэйн Зорах, жонка і 5 дзяцей.

Вечарэвін Ліпа і 4 члены сям’і.

Гарэлік Абрам і жонка.

Гарэлік Хана Мееравіч, жонка і дачка.

Гарцман і жонка.

Гельфанд Мокус і жонка.

Гельфанд Рывалэя.

Гельфанд Сямён Айзікавіч.

Гельфанд Шэел.

Гімельштэйн Ніна.

Гіршык, жонка і дачка.

Гіршык Хаім, жонка і 2 дзяцей.

Гітэрман Арон, жонка і 3 дзяцей.

Гліннік Давыд, жонка і 6 дзяцей.

Глускін Арон, жонка і 4 дзяцей.

Глускін Юдул, жонка і 6 дзяцей.

Глухоўскі Фоля, жонка і дачка.

Гольдберг, жонка і 2 дзяцей.

Гольдберг Ліпа.

Гольдберг Хоня Гіршавіч, жонка і 4 дзяцей.

Горфінкель Іцка і жонка.

Грачыкаў Грыша і 2 члены сям’і.

Грынглаз, жонка і 2 дзяцей.

Грынглаз Бэрка, жонка і 4 дзяцей.

Грынглаз Майсей, жонка і 4 дзяцей.

Гурэвіч Беня, жонка і 6 дзяцей.

Гурэвіч Гілен, жонка і дзіця.

Гурэвіч Рахмаэл Іцкавіч.

Гурэвіч Рува, жонка і 5 дзяцей.

Гурэвіч Якаў і жонка.

Гурэвіч Янкель, жонка і 2 дзяцей.

Дайчык Іцка, жонка і 3 дзяцей.

Дворкін Майсей, жонка і дзіця.

Дубін Перл і жонка.

Духін Алтэр, жонка і 2 дзяцей.

Духін Іцка і жонка.

Духіна Софа Гіршаўна, н. у 1901.

Духіна Фаня Лазараўна, н. у 1922.

Духіна Юдэс і маці.

Загальскі Рува, жонка і дзіця.

Зархін, дачка і 2 дзяцей.

Зархін Іосіф, жонка і 2 дзяцей.

Зархін Рува, жонка і 2 дзяцей.

Зархін Рыва, жонка і 2 дзяцей.

Зархін Хаім і жонка.

Зархін Юдка, жонка і 3 дзяцей.

Каган Якаў, жонка і 2 дзяцей.

Калодкін Зусь Шэвелевіч, н. у 1879, і жонка.

Калодкіна Сара Гіршаўна, н. у 1881.

Камісар Сара.

Кантар Яўхім, жонка і 4 дзяцей.

Каплан Мейсхл, жонка і дзіця.

Кацнельсон Ісрол, жонка і 2 дзяцей.

Кацнельсон Х’ена, н. у 1875, жонка і 2 дзяцей.

Кітман Юдул і 4 члены сям’і.

Куксін Мотул і жонка.

Кустановіч Алкона і жонка.

Кустановіч Вульф, жонка і 3 дзяцей.

Кустановіч Іцка і жонка.

Левін Лейба, жонка і 2 дзяцей.

Левін Рува, жонка, дачка, зяць, 2 унукаў.

Ліпніцкі Соня, жонка і 2 дзяцей.

Ліўшыц Залман, жонка і 2 дзяцей.

Ліўшыц Есель Хаймавіч, жонка і 6 дзяцей.

Ліўшыц Роза.

Ліўшыц Хаім, жонка і 2 дзяцей.

Ліўшыц Хаім Ф. і жонка.

Луцэвіч Геся, жонка і дзіця.

Лучнік Гірша, жонка і дзіця.

Львовіч Янкель, жонка і дзіця.

Майзель Арон, жонка і 2 дзяцей.

Майзіна Соня, яе маці і дзіця.

Марголін Гірша, жонка і 3 дзяцей.

Марголін Фаня, жонка і дзіця.

Мількес Сямён, жонка і дзіця.

Мускін і жонка.

Мускін Іцка, жонка і 3 дзяцей.

Нісынбам Ніна.

Озік Майсей, жонка і 3 дзяцей.

Оксельванд, жонка і сын.

Палей Арон, сын, нявестка і дзіця.

Палей Зуся і жонка.

Пукель Давыд, жонка і 3 дзяцей.

Пукель Хармэел, жонка і дачка.

Пякін, жонка, маці і 2 дзяцей.

Рабкін Мотуль, жонка і 2 дзяцей.

Рабкін Навум, жонка і дзіця.

Радумская Хая і дзіця.

Радумскі Рыгор і жонка.

Разоўскі і 3 члены сям’і.

Райхцум Бэрка і 3 члены сям’і.

Райхцум Залман Бэркавіч, жонка, цесць і дзіця.

Рахмілевіч Шлёма і жонка.

Родаў Лур’я, жонка і 5 дзяцей.

Рот Майсей і 6 членаў сям’і.

Рудштэйн Іосіф.

Рухавец Лейба, жонка і 3 дзяцей.

Рухавец Рува, жонка і 2 дзяцей.

Рухавец Шая і 2 члены сям’і.

Рытлін Фаня.

Рэзнік Майсей і 3 члены сям’і.

Салавейчык Ева і 2 дзяцей.

Сараговіч, яго маці і 4 дзяцей.

Сніпер Абрам, жонка і 2 дзяцей.

Сніпер Арон і жонка.

Стралец Сямён, жонка і 4 дзяцей.

Талер Бейя, жонка і дзіця.

Туравец Хава і 2 унукі.

Файгельман Арон, жонка і 4 дзяцей.

Файгельман Міхаіл і 3 члены сям’і.

Файнберг Бэрка і жонка.

Фрыд, жонка і дзіця.

Фрыд Броха.

Фрэнкель Хацкал, жонка і сын.

Хасіна і 3 дзяцей.

Хініч Ліза і яе сястра.

Чэрняк і 3 члены сям’і.

Шапачнікаў Якаў, жонка, маці і 3 дзяцей.

Шлімовіч Хаім і 4 члены сям’і.

Шульман і 4 члены сям’і.

Шульман Арон, жонка і 3 дзяцей.

Шэбес і жонка.

Шэбес Крэйна, жонка і 2 дзяцей.

Шэйн Якаў і бацькі.

Шэрман і бацькі.

Элькін Сямён Іосілевіч.

Эпштэйн Абрам і 5 членаў сям’і.

Эпштэйн Абрам і 3 членаў сям’і.

Эпштэйн Арон, жонка і дзіця.

ШЧЫТКАВІЦКІ СЕЛЬСАВЕТ

ВЁСКА ЗАСТАРЫЧЫ

Аксяневіч Анастасія В., спалена ў 1944.

Далідовіч Ціхан Лаўрэцьевіч, расстраляны ў 1944.

Матусевіч Роза Іосіфаўна, спалена ў 1944.

ВЁСКА ЛЯЎКІ

Варабей Павел Дзям'янавіч, расстраляны ў 1942.

Гізай Яўтух, расстраляны ў 1942.

Дзенісевіч Аркадзь Іванавіч, н. у 1922, расстраляны ў 1942.

Дзенісевіч Аўдоцця, н. у 1890, расстраляна ў 1942.

Дзенісевіч Савелій Мікітавіч, н. у 1900, расстраляны ў 1942.

Карэнік Агапа, н. у 1900, расстраляна ў 1941.

Карэнік Пелагея Цімафееўна, расстраляна ў 1942.

Качан Домна, н. у 1880, расстраляна ў 1942.

Качан Фёдар Цімафеевіч, расстраляны ў 1942.

Крушны Даніла Акулавіч, н. у 1897, расстраляны ў 1942.

Лазоўскі Віктар Рыгоравіч, н. у 1929, расстраляны ў 1942.

Новік Трафім Іванавіч, расстраляны ў 1943.

Скоры Аляксей Якаўлевіч, н. у 1924, расстраляны ў 1943.

Скоры Міхед Якаўлевіч, н. у 1930, загінуў у 1945 ад разрыву снарада.

Чорны Іван Аляксеевіч, н. у 1897, расстраляны ў 1943.

Чорны Кузьма Емяльянавіч, расстраляны ў 1941.

ВЁСКА МІШАВІЧЫ

Глінская Аліна Віктараўна, н. у 1936, расстраляна ў 1944.

Глінскі Алег Віктаравіч, н. у 1939, расстраляны ў 1944.

Качан Сяргей Мікітавіч, н. у 1877, расстраляны ў 1941.

Кур'яновіч Кацярына Кузьмінічна, расстраляна ў 1944.

Лагун Ганна Лукінічна, расстраляна 12.6.1944.

Лагун Лука Андрэевіч, расстраляны ў 1944.

Лагун Сцепаніда Кузьмінічна, расстраляна 12.6.1944.

Лукашэвіч Аляксей, н. у 1938, расстраляны ў 1943.

Лукашэвіч Анатоль, н. у 1938, расстраляны ў 1943.

Свірыдава В.П., расстраляна ў 1944.

АГ. ЦЕРАБУТЫ

Асомчык Афанасій, расстраляны ў 1942

Асомчык Усціння Апанасаўна, расстраляна ў 1942.

Баравік Антон Майсеевіч, н. у 1925, расстраляны ў 1942.

Бародзін Пётр Дзмітрыевіч, вывезены ў Германію, далейшы лёс невядомы.

Бародзін Пётр Нічыпаравіч, н. у 1920, вывезены ў верасні 1941 у канцлагер, дзе і загінуў.

Галец Міхаіл Пракопавіч, н. у 1917, расстраляны ў 1942.

Гінц Сцяпан, н. у 1905, расстраляны ў 1942.

Гінц Сяргей Сцяпанавіч, н. у 1925, расстраляны ў 1942.

Заяц Павел Сцяпанавіч, расстраляны ў 1941.

Казачок Марыя Міхайлаўна, вывезена ў Германію, далейшы лёс невядомы.

Козел Антон Пятровіч, н. у 1915, расстраляны ў 1942.

Козел Міхаіл Антонавіч, н. у 1940, расстраляны ў 1943.

Козел Праскоўя Нічыпараўна, расстраляна ў 1942.

Козел Сцяпан, расстраляны ў 1943.

Козел Ульяна Сямёнаўна, н. у 1917, расстраляна ў 1943.

Лагун Марыя Захараўна, вывезена ў Германію, далейшы лёс невядомы.

Новік Макар, расстраляны ў 1942.

Пілецкая Аксіння Агееўна, расстраляна ў 1942.

Шпак Патап, расстраляны ў 1942.

АГ. ШЧЫТКАВІЧЫ

Асаула Сямён Рыгоравіч, вывезены ў Германію ў 1942, далейшы лёс невядомы.

Баравік Уладзімір Нічыпаравіч, н. у 1923, расстраляны ў 1943.

Бобка Кузьма Васільевіч, н. у 1923, расстраляны ў 1943.

Глебка Цімафей Акімавіч, спалены за сувязь з партызанамі ў 1943.

Крушны Акула Кузьміч, спалены за сувязь з партызанамі ў 1943.

Кур'яновіч Андрэй Уладзіміравіч, н. у 1902, расстраляны ў 1942.

Кур'яновіч Уладзімір Андрэевіч, н. у 1902, расстраляны ў 1942.

Лабаноўская Наталля Акімаўна, спалена за сувязь з партызанамі ў 1943.

Макарыч Аўдзей Міхайлавіч, н. у 1902, расстраляны ў 1944.

Скародзін Нічыпар Цімафеевіч, н. у 1901, расстраляны ў 1944.

Скародзін Пётр Рыгоравіч, вывезены ў Германію, далейшы лёс невядомы.

Сцешык Матрона Андрэеўна, расстраляна ў 1942.

Цішкевіч Іван Палікарпавіч, н. у 1915, расстраляны ў 1941.

Чорная Пелагея Дзянісаўна, н. у 1898, сувязная партызан, расстраляна 1.5.1942.

Шкундзіч Міна Фёдаравіч, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1943.

ЯЗЫЛЬСКІ СЕЛЬСАВЕТ

ВЁСКА АСЯРОДАК

Капачэня Вольга Аляксандраўна, н. у 1924, расстраляна ў 1944 у в. Языль.

Капачэня Хрысціна Сямёнаўна, н. у 1910, расстраляна за сувязь з партызанамі ў 1943.

Крыўленя Уладзімір Васільевіч, н. у 1910, расстраляны ў 1943.

Кулідзька Васіль Яўхімавіч, н. у 1915, расстраляны 6.8.1941 у в. Языль.

Кулідзька Сямён Яўхімавіч, н. у 1907, расстраляны 6.8.1941 у в. Языль.

Ушынскі Я.Я., н. у 1906, расстраляны 6.8.1941 у в. Языль.

ВЁСКА АТОЧКА

Безбародзька Пракоп Ігнатавіч, н. у 1878, расстраляны ў 1943 у г. Слуцк.

Раманеня Агапа Андрэеўна, н. у 1902, расстраляна ў 1943 у в. Журава Слуцкага р-на.

Раманеня Алена Ільінічна, н. у 1913, расстраляна 6.8.1941 у в .Языль.

Раманеня Архіп Самуілавіч, н. у 1880, расстраляны ў 1943 у г. Слуцк.

Раманеня Валянціна Барысаўна, н. у 1938, расстраляна ў 1943 у г. Слуцк.

Раманеня Валянціна Фёдараўна, н. у 1928, расстраляна ў 1943 у г. Слуцк.

Раманеня Вольга Аляксандраўна, расстраляна ў 1943 у г. Слуцк.

Раманеня Вольга Фёдараўна, н. у 1938, расстраляна ў 1943 у г. Слуцк.

Раманеня Іван Барысавіч, н. у 1940, расстраляны ў 1943 у г. Слуцк.

Раманеня Таццяна Савічна, расстраляна 6.8.1941 у в. Языль.

Раманеня Уладзімір Фёдаравіч, н. у 1938, расстраляны ў 1943 у г. Слуцк.

Раманеня Юлія Адамаўна, н. у 1882, расстраляна ў 1943 у г. Слуцк.

ВЁСКА БАРАВІКІ

Жукоўскі Іосіф Аляксеевіч, н. у 1916, расстраляны ў 1943 у г. Слуцк.

Начына Аляксандр Ігнатавіч, н. у 1910, расстраляны ў 1943 у г. Слуцк.

Начына Валянціна Ігнатаўна, н. у 1920, расстраляна ў 1943 у г. Слуцк.

ВЁСКА БАРОК

Раманеня Архіп Васільевіч, н. у 1880, расстраляны ў 1943 у г. Слуцк.

Раманеня Софія Мартынаўна, н. у 1889, расстраляна ў 1943 у г. Слуцк.

ВЁСКА ВЯРХУЦІНА

Астраўх Аляксандр, расстраляны 6.8.1941 у в. Языль.

Астрэйка Уладзімір Ігнатавіч, н. у 1921, расстраляны ў 1943.

Біёмін Л.І., н. у 1927, расстраляны 6.8.1941.

Біёмін Х.Л., н. у 1896, расстраляны 6.8.1941.

Галавач Антон П., н. у 1913, расстраляны ў 1943.

Добраборская Геня Давыдаўна, н. у 1924, расстраляна 6.8.1941.

Добраборская Р.І., н. у 1898, расстраляна 6.8.1941.

Добраборскі Давыд Х., н. у 1898, расстраляны 6.8.1941.

Кажушка Сцяпан С., н. у 1910, расстраляны ў 1943.

Міклуш Антаніна Антонаўна, н. у 1912, расстраляна ў 1943.

Міклуш Лідзія Антонаўна, н. у 1914, расстраляна ў 1943.

Радунская Бэла Лазараўна.

Радунскі Гірша Мордухавіч.

Разумская Ітка Л., н. у 1902, расстраляна 6.8.1941.

Разумская Любоў Я., н. у 1917, расстраляна 6.8.1941.

Рэзнік Ліма, н. у 1901, расстраляны 6.8.1941.

Сінягуб Мітрафан І., н. у 1912, расстраляны 6.8.1941 у в. Языль.

Папкоўскі Іосіф Баніфацьевіч, н. у 1901, расстраляны ў 1942.

Цераховіч Мітрафан І., н. у 1906, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1943.

Шаламіда Сяргей Пракопавіч, н. у 1906, расстраляны за сувязь з партызанамі ў 1943 г..

ВЁСКА ДОБРЫЦА

Гуткоўская Ізабэла С., н. у 1853, расстраляна ў 1943.

Дуброўская Марыя І., н. у 1915, расстраляна ў 1943.

Дуброўскі Аляксей Аляксеевіч, н. у 1916, расстраляны ў 1943.

Дуброўскі Антон Аляксеевіч, н. у 1912, расстраляны ў 1943.

Дуброўскі Міхаіл Аляксеевіч, н. у 1910, расстраляны ў 1943.

Завацкі Франц Канстанцінавіч, н. у 1927, расстраляны ў 1943.

Тупіцын Анатоль Аляксандравіч, н. у 1910, расстраляны ў 1943.

ВЁСКА КЛЯТНОЕ

Гуткоўская Яніна Антонаўна, н. у 1921, расстраляна ў 1943.

Завацкая Аксеня Іосіфаўна, н. у 1910, расстраляна ў 1943.

Сікірыцкі Мікалай Сямёнавіч, н. у 1906, расстраляны ў 1944.

Яновіч Вера Іосіфаўна, н. у 1907, вывезена ў 1942 у Германію, дзе і загінула.

ВЁСКА КРЫЧЫН

Цыцэня Дзям'ян Фёдаравіч, расстраляны ў 1942 у г. Бабруйск.

Цыцэня Іван Сафронавіч, н. у 1921, вывезены ў канцлагер Альтэнвальтнгем у 1942, дзе і загінуў.

ВЁСКА РАБАК

Мезька Яўхім Пятровіч, расстраляны ў 1943.

Цыцэня Канстанцін Сямёнавіч, расстраляны ў 1943.

ВЁСКА СМАЛЯРНЯ

Капцэвіч Уладзімір Адамавіч, н. у 1925, расстраляны ў 1943.

Лобан Максім Д., н. у 1890, расстраляны ў 1943.

Лобан Мікіта Максімавіч, н. у 1915, расстраляны ў 1943.

ВЁСКА УРБАНАЎКА

Іваноўскі Міхаіл, расстраляны ў красавіку 1942.

ВЁСКА ЯКАВІНА ГРАДА

Турэц Рыгор Андрэевіч, н. у 1870, расстраляны ў 1943.

ВЁСКА ЯЗЫЛЬ

Мірныя жыхары, расстраляныя фашыстамі 6.8.1941.

Амяльчэня Аляксей Мацвеевіч. н. у 1906.

Амяльчэня Анісім Васільевіч, н. у 1903.

Амяльчэня Іван Мацвеевіч, н. у 1906.

Амяльчэня Канстанцін Ігнатавіч, н. у 1911.

Амяльчэня Сцяпан, н. у 1903.

Бірук Васіль, жонка і трое дзяцей.

Бязручка Кузьма.

Бязручка Праскоўя Васільеўна.

Грузд Іван Якаўлевіч, н. у 1921.

Грузд Іосіф Міхайлавіч, н. у 1906.

Грузд Міхаіл Якаўлевіч, н. у 1923.

Грузд Павел Міхайлавіч, н. у 1921.

Дарошка Мікалай Данатавіч, н. у 1887.

Ермаліцкі Міхаіл Паўлавіч, н. у 1897.

Зык Архіп Іосіфавіч, н. у 1900.

Капачэня Аляксей Яўхімавіч, н. у 1926.

Капачэня Антон Сямёнавіч, н. у 1916.

Капачэня Праскоўя Пятроўна, н. у 1914.

Капачэня Рыгор Сямёнавіч, н. у 1913.

Капачэня Сяргей Пятровіч.

Капачэня Сяргей Сцяпанавіч.

Капачэня Яўхім Ігнатавіч, н. у 1896.

Касцель Давыд Васільевіч, н. у 1906.

Касцель Дарафей Васільевіч.

Крыўленя Андрэй Нічыпаравіч, н. у 1922.

Крыўленя Антон Антонавіч, н. у 1903.

Крыўленя Антон Васільевіч, н. у 1904.

Крыўленя Іван Нічыпаравіч, н. у 1907.

Крыўленя Мікіта Васільевіч, н. у 1904.

Крыўленя Уладзімір Васільевіч.

Крыўленя Яўхім Андрэевіч, н. у 1912.

Лазука Васіль Дзям'янавіч, н. у 1914.

Лазука Кузьма Яўхімавіч.

Лазука Уладзімір Іванавіч, н. у 1926.

Лазука Фёдар Аляксеевіч.

Мезька Апанас Рыгоравіч.

Мезька Іван Васільевіч.

Мезька Міхаіл Апанасавіч.

Палаўчэня Андрэй Пятровіч, н. у 1910.

Палаўчэня Кірыла Давыдавіч, н. у 1904.

Палаўчэня Лук'ян Давыдавіч, н. у 1907.

Палаўчэня Нічыпар Пятровіч, н. у 1907.

Палаўчэня Фёдар Якаўлевіч, н. у 1920.

Палаўчэня Якаў Ільіч, н. у 1906.

Палаўчэня Яўхім Пятровіч, н. у 1910.

Пекар Антон Рыгоравіч.

Правалаў Павел Паўлавіч.

Пучынская Хайка.

Пучынская Элька.

Пучынская Эмілія.

Пучынскі Янкель.

Салавей Мартын Дзянісавіч.

Салавей Міхаіл Мікітавіч.

Салавей Пётр Сямёнавіч.

Уманскі Ян Казіміравіч.

Целеш Дзмітрый Міхайлавіч, н. у 1913.

Целеш Іван Міхайлавіч, н. у 1893.

Целеш Іван Рыгоравіч.

Целеш Мікалай Міхайлавіч, н. у 1903.

Цішкевіч Уладзімір Антонавіч.

Чаратун Генадзь Уладзіміравіч, н. у 1934.

Чаратун Домна Апанасаўна.

Чаратун Іван Дзям'янавіч.

Чаратун Праскоўя Іванаўна.

Чырскі Аляксандр Маркавіч, н. у 1916.

Чырскі Дзямід Фёдаравіч, н. у 1901.

* * *

Папова Арына Рыгораўна, расстраляна ў 1943.

Папоў Сяргей І., закатаваны паліцаямі.

Чаратун Венядзікт Іванавіч, закатаваны фашыстамі ў 1943.

Чырскі Іосіф Савіч, расстраляны ў 1943.

Чырскі Рыгор Фёдаравіч, н. у 1903, расстраляны ў 1943 у г. Бабруйск.

Шаціленя Ганна, расстраляна ў 1943.

Шаціленя Уладзімір Рыгоравіч, н. у 1926.

* * *

Расстраляны ў 1942 у г. Слуцк.

Шпіленя А.Г.

Шпіленя В.Г.

Шпіленя Елісей Мацвеевіч.

Шпіленя З.Г. і 6 дзяцей.

Шпіленя Л.Г.

Шпіленя М.Г.

Шпіленя С.П.

Шух Андрэй Фёдаравіч.

Шух Васіль Фёдаравіч.

Шух Дзмітрый Пятровіч.

Шух Дзмітрый Якаўлевіч.

Шух Сямён Дзмітрыевіч, н. у 1919.

Шух Фёдар Пятровіч.

Яшчэня Аляксандр Фаміч.

Яшчэня Ганна Прохараўна, н. у 1906, і 4 дзяцей.

Яшчэня Максім Ерамеевіч, н. у 1901.

Яшчэня Сяргей Максімавіч, н. у 1922.